ورق سیاه

ورق سیاه چیست و ویژگی ها و کاربرد آن یکی از انواع ورق های فولادی که با استفاده از روش نورد گرم تولید می شود و

توسط HALOHEKAYATHA در 27 شهریور 1401

ورق سیاه چیست و ویژگی ها و کاربرد آن

یکی از انواع ورق های فولادی که با استفاده از روش نورد گرم تولید می شود ورق سیاه است. فشرده سازی ورق های سیاه بر اساس استانداردهای مشخص شده انجام خواهد شد. این ورق ها را در دمای بالاتر از ۹۳۰ قرار می ‌دهند و تولیدشان طبق پروسه نورد گرم انجام خواهد شد. عملیات فرم پذیری هر یک از ورق ها به بهترین نحو ممکن انجام می شود. سطح خارجی این ورق براق نمی باشد، در واقع حالت مات و برآمدگی روی آنها مشاهده می کنید. به همین دلیل است که در بازار آنها را به عنوان ورق های سیاه می‌ شناسند. این محصول در شرایط خاصی تولید می شود. همچنین باید بدانید که از نظر ضخامت و ابعاد مدل های زیادی از این محصول در بازار وجود دارد. از آنجایی که این محصول نسبت به ورق های گالوانیزه و روغنی قیمت مناسب تری دارد بسیاری از افراد این محصول را نسبت به دیگر ورق ها ترجیح می دهند.

 

شیوه تولید ورق سیاه

 اگر قصد خرید ورق سیاه را دارید باید با شیوه تولید این قطعه فولادی آشنا شوید. یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که از این قطعه دریافت می‌ گردد ترکیب آهن و فولاد برای تولید آن می‌ باشد. پروسه نورد گرم، روش تولید این قطعه فولادی می باشد که به صورت استاندارد می باشد.. در فرآیند نورد گرم هر یک از قطعات فولادی و آهنی را باید درون کوره قرار دهند. این قطعات در کوره هایی که مقدار حرارت شان بسیار بالا است ذوب می شوند. عملیات ذوب قطعات در این کوره ها در کمترین بازه زمانی انجام خواهد شد. هر یک از ورق هایی که بر اساس فرایند نورد گرم تولید می‌ گردند به گونه ای هستند که به راحتی شکل پذیری می گیرند.

 حرارتی که روی این ورق ها به وجود می‌ آید موجب می شود که حالت ‌پذیری آنها افزایش پیدا کند. اما باید بدانید که در عملیات نورد سرد تولید ورق های سیاه، این پروسه شکل نخواهد گرفت. استوانه هایی که چرخنده هستند بسیار سنگین می باشند. به همین دلیل وزن زیادی برای روی ورق ها دارند. ورق ها بر اساس وزن زیاد استوانه ها، شکل خواهند گرفت. در واقع با استفاده از این استوانه ها ضخامت ورق کمتر می شود و ضخامت روی سطح کار می آید. هر یک از اندازه های ورق ها بر اساس فشاری که روی ورق می آید، مشخص خواهد شد.

انواع ورق سیاه

ورق سیاه انواع متفاوتی دارد. بر همین اساس برای خرید این محصول باید در مورد انواع آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. دسته بندی های متفاوتی از این محصول را مشاهده می‌ کنید که عبارت هستند از :

1. ورق های کلاف

 تولید ورق های سیاه در صورتی که به صورت کلاف یا رول باشد، مشتری به صورت نامحدود می تواند ورق ها را خریداری کند. این نمونه از ورق ها را به صورت رول شده در بازار به فروش می رسانند. فرم این ورق ها به صورت تکه تکه و قابل برش می باشد. در هر ابعادی که مورد نظرتان است این ورق ها را تولید می کنند. برای کاربردهایی که ابعادشان غیر استاندارد می باشد این محصول کاربرد زیادی دارد. به طور معمول ضخامت ورق هایی که به صورت کلاف هستند را بین یک و نیم الی ۱۵ میلیمتر تولید می کنند. ضخامت آن ها متغیر است و عرض آن ها نیز در اندازه یک و نیم متر تا دو متر تولید خواهد شد.

 

2. ورق های فابریک

 ورق سیاه فابریک به عنوان یکی دیگر از انواع مدل های این محصول می باشد. این ورق ها بر اساس نیاز مشتری تولید می‌ شوند. در واقع باید بدانید که تولید این محصولات به صورت سفارشی است. انواع ورق های فابریک در بازار ضخامت شان با یکدیگر فرق می کند. باید بدانید که ضخامت ورق های فابریک بیشتر از ۱۵ میلیمتر است. ابعاد متفاوتی را برای این محصول در نظر می‌ گیرند. شما طبق نوع کاربردی که مدنظرتان است می‌ توانید یکی از ابعاد و ضخامت های متفاوت ورق فابریک را خریداری کنید.

3. ورق های معمولی

ورق های سیاه معمولی به عنوان یکی دیگر از دسته بندی های این محصول شناخته می‌ شوند. این نمونه از محصولات را بر اساس دو گرید متفاوت تولید می‌ کنند. هر یک از گرید ها از نظر اندازه کربن با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. میزان کربن یکی از مهمترین عواملی است که روی سختی محصول تاثیر زیادی می‌ گذارد. ورق های ۵۲ از آنجایی که کربن بیشتری دارند درجه سختی شان زیاد است. اما ورق های ۳۲ با درجه سختی کمتری تولید می گردند. برای ترکیب هر یک از این ورق ها عناصر متفاوتی مانند گوگرد، منگنز، فسفر و ... را به کار می ‌گیرند. البته باید بدانید که درصد هر یک از آنها با یکدیگر فرق می کند.

4. ورق های صنعتی

 ورق های سیاه صنعتی به عنوان یکی دیگر از دسته بندی های تولیدی ورق فولادی سیاه هستند. بر اساس مشخصاتی که این محصول دارد آن را برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می دهند. تولید هر یک از پروفیل هایی که ابعادشان بالا است به عنوان یکی از مهمترین موارد استفاده از این محصول می باشد. استفاده از این قطعه در صنایع صنعتی بسیار بزرگ مانند کشتی سازی و پتروشیمی رایج می باشد.

 

ویژگی های ورق سیاه

برای خرید ورق سیاه باید در مورد ویژگی های ورق اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. مهمترین مسئله ای که موجب تفاوت ورق های فولادی و سیاه می شود مشخصات ظاهری آنها می باشد. جنس خاص این محصول به‌ عنوان یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های آن است. جنس این ورق از فولاد و آهن تشکیل می شود. آهن به عنوان یکی از مهم ‌ترین فلزات در صنعت شناخته می ‌شود. فولاد نیز از جمله فلزاتی به شمار می ‌رود که آن را به صورت آلیاژی تولید می‌ نمایند.

 بنابراین باید بدانید که برای تولید ورق های سیاه از عنصر آهن و فولاد استفاده می کنند. رنگ مشکلی و همچنین ظاهر مات که از این محصول دریافت می‌ شود یکی دیگر از ویژگی‌ های آن است. از آنجایی که فرایند نورد گرم را برای تولید این محصول به کار می‌ گیرند ظاهر این محصول سیاه است. تولید ورق های سیاه بسیار آسان می باشد و هزینه زیادی ندارد. بعد از تولید کردن انواع ورق ها، باید آنها را در اتاق خنک قرار دهند. این مسئله موجب می گردد که شکل پذیری و مقاومت آنها بیشتر شود.

مجموعه آهن هایپر ارائه دهنده انواع آهن آلات و مقاطع فولادی می باشد که می توانید جهت خرید محصول باکیفیت با قیمت مناسب با کارشناسان ما در این مجموعه در ارتباط باشید.

آخرین مطالب