قزاقستان نشان می دهد که نفوذ ایالات متحده در حال کاهش است – RT روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق

[ad_1]

مشارکت CSTO به رهبری روسیه نشان می دهد که نیروهای منطقه در حال کمرنگ کردن حساب های خود هستند

درگیری داخلی خونین در قزاقستان و سرعت گسترش آن جهان را شگفت زده کرد – به طوری که به نظر می رسید برای سیاستمداران و تحلیلگران اختراع داستان برای توصیف وقایع دشوار است.

در نتیجه، دولت‌های غربی، روزنامه‌نگاران و کارشناسان مجبور شدند به مجموعه‌ای از کلمات و کلیشه‌های پیش پا افتاده در مورد نبرد بین دموکراسی و استبداد، با تمرکز بر تهدید مداخله روسیه و قصد ادعایی آن برای بازسازی اتحاد جماهیر شوروی بازگردند.

به نوبه خود، مسکو از نسخه دولت قزاقستان از رویدادها حمایت کرد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور ناآرامی ها را اعلام کرد. “پرخاشگری” علیه کشور آسیای مرکزی و همراه با سایر اعضای پیمان دفاعی متقابل سازمان پیمان امنیت جمعی، نیروهای خود را به عنوان بخشی از یک ماموریت حفظ صلح در منطقه مستقر کرده است.

از آنجایی که بسیاری از جامعه بین‌المللی برای جبران واقعیت روی زمین تلاش می‌کنند، به نظر می‌رسد تعداد کمی از آنها شروع به تعجب کرده‌اند که پیامدهای این بحران چه خواهد بود.


ادعاها مبنی بر اینکه سیاست ایالات متحده در اروپا شامل

دلایل

اعتراضات گسترده در سراسر کشور با برداشتن سقف قیمت سوخت خودروها آغاز شد که منجر به افزایش شدید هزینه سوخت‌گیری خودروها با گاز مایع شد. با این حال، نارضایتی گسترده تر به وضوح توسط اقتصادی که در سال های اخیر راکد بوده، تورم بالاتر، افزایش بدهی خصوصی و بیکاری دامن می زند.

تنش های اجتماعی و اقتصادی نیز به آشکار شدن روند گذار سیاسی در قزاقستان کمک کرده است. نورسلطان نظربایف تقریباً 30 سال رئیس جمهور قزاقستان بود تا اینکه در سال 2019 استعفا داد و قاسم جومارت توکایف جایگزین او شد. در واقع یک دوره انتقالی وجود داشت که در آن توکایف و نظربایف پشت سر هم قزاقستان را رهبری کردند. سیاست های رقابتی و وفاداری در جنگ قدرت بین روسای جمهور سابق و فعلی ظاهر شده است.

مطمئناً دلایل خوبی برای اعتراض به دولت وجود داشت. با این حال، به نظر می رسد که یک اقلیت رادیکال، شتاب را به دست گرفته و تظاهرات مسالمت آمیز را ربوده است. رادیکال ها به سرعت به سلاح های خودکار دسترسی پیدا کردند که علیه پلیس و ارتش قرار گرفتند. ساختمان های دولتی در تلاش برای کودتا مورد حمله و تصرف قرار گرفتند.

گمان می رود که دخالت خارجی لایه دیگری از پیچیدگی را به این درگیری اضافه کرده است. توکایف رادیکال ها را متهم کرد که از خارج از کشور حمایت مالی و آموزش می بینند، هرچند که ایالات متحده را مشخص نکرد. چین آشکارا واشنگتن را به تحریک یک انقلاب رنگی دیگر مقصر می‌داند، در حالی که پوتین وقایع را با کودتای میدان اوکراین در سال 2014 با حمایت غرب مقایسه کرد.


تلاش بحران در قزاقستان برای کپی برداری از

شواهدی مبنی بر دخالت آمریکا ارائه نشده است و چنین اتهامات جدی باید ثابت شود. با این حال، این سوء ظن که ایالات متحده می تواند نقشی ایفا کند، از این واقعیت آشکار است که ابزارهای تغییر رژیم دائمی آنها، مانند بنیاد ملی دموکراسی، در قزاقستان دخیل هستند و معمولاً جنبش های ضد دولتی را تأمین مالی می کنند. لازم به ذکر است که این کشور بخشی جدایی ناپذیر از اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه و طرح ابتکاری چین یک کمربند، یک جاده است که آن را به یک مرکز استراتژیک در منطقه تبدیل می کند.

نتایج

از آنجایی که بحران به سرعت از کنترل خارج شد، رئیس جمهور توکایف به دنبال حمایت از بلوک نظامی CSTO به رهبری روسیه، که قزاقستان یکی از اعضای آن است، شد. مسکو با این درخواست موافقت کرد و بحران بلافاصله شروع به تثبیت کرد. این تأثیر روانی فوری بود زیرا هر گونه اختلاف و ناامنی داخلی در سازمان های امنیتی، ارتش و پلیس شروع به محو شدن کرد. مسکو و پکن از توکایف، رئیس جمهور قانونی قزاقستان حمایت کامل کرده اند. با این حال، در حالی که به نظر می رسد بحران رو به پایان است، مشکلات اقتصادی و ناسیونالیستی همچنان پابرجاست.

یکی از برندگان بزرگ این پیشرفت آشکارا رئیس جمهور توکایف است. انتقال طولانی به قدرت قبلاً به پایان رسیده است، زیرا توکایف از قیام علیه دولت خود جان سالم به در برد و اکنون با اعمال کنترل بر دولت و خلاص شدن از شر مردم نظربایف، در حال از هم پاشیدن است.

به نظر می رسد روسیه نیز از این بحران تشدید شده است. ثبات در قزاقستان برای مسکو ضروری است و سازمان پیمان امنیت جمعی چندجانبه خود را به عنوان یک تامین کننده امنیت قابل اعتماد در منطقه تثبیت کرده است. اعتماد به این بلوک تا حدی از نقش منفعل آن در مناقشه ارمنستان و آذربایجان آسیب دیده است، اگرچه این موفقیت ارتباط این اتحاد نظامی را احیا کرده است.

این رویداد همچنین مشارکت استراتژیک بین روسیه و چین را تقویت کرد. مسکو و پکن به جای برانگیختن اختلافاتی که منطقه را به روی نفوذ خارجی باز کرده است، مواضع خود را بر اساس روح مشارکت بزرگ اوراسیا یکسان کرده اند و به نظر می رسد قوی تر از این رویداد باشند. علاوه بر این، پکن مسکو را به عنوان یک شریک ضروری برای بازگرداندن نظم در آسیای مرکزی می بیند – که تضمین کننده برابری بیشتر در مشارکت بین دو غول اوراسیا است.

با این حال، می توان انتظار داشت که روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی در اسرع وقت خارج شوند، زیرا حضور طولانی مدت می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و دولت گفته است که ظرف چند روز آینده خروج را آغاز خواهد کرد.

به نظر می رسد ناسیونالیست های قزاق بخش قابل توجهی از رادیکال ها بوده اند، و از آنجایی که حدود یک چهارم جمعیت قزاقستان را قومی روسی تشکیل می دهند، ادامه حضور ارتش روسیه می تواند به جای کاهش تنش های قومی، به تشدید تنش های قومی کمک کند. به نظر می‌رسد برخی از رسانه‌های غربی با گمانه‌زنی درباره الحاق احتمالی قلمرو قزاقستان به روسیه، به تنش‌های قومی دامن می‌زنند، در حالی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، به طور مشابه تلاش می‌کند تا به تنش‌ها دامن بزند، و پیشنهاد می‌کند که ارتش روسیه آنجا را ترک نخواهد کرد: “من فکر می کنم یک درس از تاریخ اخیر این است که وقتی روس ها در خانه شما هستند، گاهی اوقات بسیار دشوار است که آنها را ترک کنید.


مسکو به اظهارات بلینکن، «روس‌ها در خانه شما» پاسخ می‌دهد.

ادامه عدم قطعیت

این احتمال وجود دارد که سیاست خارجی چندجانبه قزاقستان بیشتر به نفع روسیه و چین تغییر کند، در حالی که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ترکیه احتمالاً نفوذ خود را از دست خواهند داد.

ایالات متحده آشکارا از نحوه پایان درگیری ناراضی است. واشنگتن ناامیدانه در حال شروع یک روایت استراتژیک است و اعلام می کند که از طرف آمریکا صحبت می کند. “تظاهرات مسالمت آمیز” با این پرسش که آیا این دعوت مشروع بوده است یا نه، و روسیه را به تلاش متهم می کند اعمال نفوذ مجدد بر کشورهایی که قبلا بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند.

سیاستمداران آمریکایی انتظار دخالت سازمان پیمان امنیت جمعی را نداشتند و بلینکن خواستار توضیح در مورد دلیل قزاقستان شد من احساس کردم که مجبور شدم از این سازمان که روسیه بر آن تسلط دارد، دعوت کنم. بر کسی پوشیده نیست که هم ایالات متحده و هم اتحادیه اروپا از روابط دیپلماتیک و همکاری با CSTO و سایر نهادها از جمله روسیه در تلاش برای سلب مشروعیت این نهادها اجتناب می کنند. با این حال، دوران تک قطبی مدت هاست که گذشته است و توانایی غرب در انحصار امنیت رو به پایان است. پیشینه قزاقستان احتمالاً پیامدهای گسترده تری برای فضای پس از فروپاشی شوروی خواهد داشت، همانطور که سازمان پیمان امنیت جمعی مجدداً خود را تأیید می کند.

اظهارات، دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این ستون فقط مربوط به نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات RT نیست.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum turkuaz korsan taksikuşadası escortbirthday giftweb tasarımtuzla halı yıkamamadeni yağlartemizlik şirketi istanbulyükselmesi beklenen kripto paralarmobil ödeme bozdurmaTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite Çevirme