قزاقستان اکنون یک بحران بین المللی است – RT روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق

[ad_1]

بازیکنان خارجی ممکن است هیجان را شروع نکرده باشند، اما نقش تعیین کننده ای در نحوه پایان بازی خواهند داشت

وقوع ناگهانی خشونت در قزاقستان، تحلیلگران و ناظران بین المللی را شگفت زده کرد. اکنون تصمیم برای استقرار نیروهای حافظ صلح منطقه ای به آخرین مرحله مهم برای فضای پس از شوروی تبدیل شده است.

در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه، سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) که به نیروهای مسلح شش جمهوری شوروی سابق، از جمله قزاقستان می پیوندد، اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح را برای کمک به حفظ نظم اعزام خواهد کرد. ملت آسیای مرکزی

این حرکت نشان دهنده از بین رفتن مرز بین فرآیندهای داخلی و خارجی است – دلایلی که دولت قزاقستان در آستانه فروپاشی است ماهیت داخلی دارد و به انتقال طولانی و عجیب و غریب قدرت پس از تقریباً سه دهه مربوط می شود – قانون طولانی. از رهبر کهنه سرباز نورسلطان نظربایف.

با این حال، اعتراضات خیابانی ناشی از قیمت سوخت، که در آن ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد و نیروها تسلیم معترضان شدند، بلافاصله به عنوان یک اقدام تجاوزکارانه خارجی از سوی خارجی‌ها معرفی شد. “گروه های تروریستی”. به نظر می رسد از این به بعد دشمن همیشه از بیرون می آید، حتی اگر واقعاً در داخل باشد. این بیانیه زمینه رسمی برای اعلام این کشور در معرض حمله و فراخوان CSTO را فراهم می کند.

در گذشته، زمانی که چنین رویدادهای تکراری در قرقیزستان یا ارمنستان سه سال و نیم پیش رایج بود، چنین نبود. در آن زمان، سازمان پیمان امنیت جمعی – عمدتاً مسکو و سایر اعضا – بر ماهیت داخلی ناآرامی ها تأکید کرد و گفت که نیازی به مداخله خارجی نیست.


نیروهای حافظ صلح روسیه عازم قزاقستان شدند (فیلم)

این بار اما فرق می کند و مرزهای بین امور خارجی و داخلی در سراسر جهان کمرنگ می شود. دهه‌ها پیش، لیبرال‌ها و فعالان حقوق بشر نیروی محرکه سردرگمی فزاینده بین داخلی و خارجی بودند و استدلال می‌کردند که حاکمیت ملی می‌تواند در زمانی که حقوق و آزادی‌های بشر تهدید می‌شود کنار گذاشته شود. توجیهاتی که امروز ارائه می شود برای حفاظت و صیانت است: تهدید امنیت ملی کشور مورد نظر و همسایگان آن مداخله را توجیه می کند.

شایان ذکر است که این بار درخواست حافظان صلح از سوی دولتی با مشروعیت غیرقابل انکار مطرح شد – حتی خود معترضان فقط علناً خواستار خروج نظربایف بودند که از سیاست داخلی حمایت می کند نه رئیس جمهور فعلی. این او را با رویدادهای سال 2010 در بیشکک متفاوت می کند، زمانی که رزا اوتونبایوا، رئیس جمهور فعلی قرقیزستان، پس از برکناری سلف خود، کورمانبک باقی اف، توسط اعتراضات گسترده، سعی کرد از CSTO دعوت کند.

کل سیستم حکومتی قرقیزستان فروپاشیده است و هرگونه مداخله را از نقطه نظر قانونی بسیار مشکوک می کند. مبانی قانونی این تصمیم نیز قوی تر از مواردی است که به اصطلاح وجود دارد “مداخلات بشردوستانه” که منجر به سرنگونی دولت های شناخته شده بین المللی شده است، هر چقدر هم که شهرت آنها مشکوک باشد.

در آینده، احتمالاً در مورد چگونگی اتفاق افتادن همه چیز – فرآیند تصمیم گیری در قزاقستان و روسیه و اینکه چه کسی گنجاندن CSTO را پیشنهاد کرده است، بیشتر خواهیم آموخت. با این حال، در حال حاضر، واضح است که دولت روسیه به جای منتظر ماندن برای تبدیل شعله به شعله، یک قدم جلوتر باقی بماند. این تحول رویکردی است که یک سال و نیم پیش در بلاروس استفاده شد، زمانی که برای رئیس جمهور ولادیمیر پوتین کافی بود تا هشدار دهد که نیروهای روسیه آماده مداخله در صورت وخامت اوضاع داخلی هستند. این بار، مسکو هشدارها را نادیده گرفت و مستقیماً وارد عمل شد، احتمالاً فکر می کرد که دولت قزاقستان نمی تواند به تنهایی تحمل کند.

اما لازم نیست خطوط به طور کامل محو شوند. سوال مهم اکنون این است که آیا استقرار نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی منجر به پایان رقابت قبیله ای در قزاقستان خواهد شد؟ “انتقال قدرت” و در عوض منجر به تثبیت قدرت شود (و در دست چه کسی؟). مسکو از هر فرصتی برای استفاده از این فرصت برخوردار است، زیرا اکنون در این کشور حضور نظامی خواهد داشت، که در خط مشی آن به عنوان ضامن نقش اساسی دارد و اقداماتش می تواند چگونگی پیشرفت وضعیت را تعیین کند. این مشابه آنچه در ارمنستان پس از جنگ در سال 2020 اتفاق افتاد است. این تنها یک راه حل موقتی است، اما مجموعه ای موثر از ابزارها را برای آینده نزدیک فراهم می کند.
بسیاری از تحلیلگران از روسیه می خواهند که از آمریکا و اتحادیه اروپا که در حال نزدیک شدن هستند، الگوبرداری کند “همه ذینفعان”، آرام کردن مخالفان و ایجاد توازن قوای دوستانه مسکو در کشورهای کلیدی، اما آنها این واقعیت را در نظر نمی گیرند که هر فرهنگ سیاسی دارای نقاط قوت و ضعف است. در واقع، مسکو نمی داند چگونه این کار را انجام دهد – هرگز انجام نداد – و وقتی تلاش می کرد، همیشه شکست می خورد. سناریوی ایده آل برای روسیه، داشتن حفاظت نظامی در آنجا است که آن را از دردسر برخورد با زندگی پیچیده سیاسی محلی نجات می دهد. به عبارت دیگر، مهم نیست که چه کسی برنده شود، آنها باید با توجه به حضور نظامی روسیه وارد عمل شوند و شریک دیرینه این کشور را به طور کامل نادیده نگیرند.

حدود چهار یا پنج سال پیش، چیزی که ما آن را فضای پس از شوروی می نامیم، وارد مرحله بسیار مهمی شد، زمانی که این کشورها باید ثابت می کردند که دولت های مستقل هستند. در اوایل سال 1991، آنها صرفاً به دلیل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و نه به هر دلیل دیگری به عنوان چنین شناخته شدند. در حالی که سن مربوط به آنها اشکال متفاوتی دارد، بافت وسیع‌تر یکسان است، با توجه قابل توجه روسیه و غرب، و برخی در سطح منطقه، اما به میزان کمتر. بازیگران خارجی که برای فضای پس از شوروی می‌جنگند، به عاملی بی‌ثبات‌کننده تبدیل شده‌اند، اما به رویدادها منطق داده‌اند و آنها را بخشی از فرآیندهای بین‌المللی بزرگ‌تر کرده‌اند.

با این حال، در مقطعی، وزنه سنگین سیاسی علاقه خود را نسبت به آنچه در حال وقوع بود از دست داد “کشورهای مستقل جدید” همانطور که آنها در دهه 1990 نامیده می شدند. در بحبوحه تغییرات جهانی، نیروهای بین المللی به طور فزاینده ای بر فهرست مشکلات در حال رشد خود متمرکز شده اند. آنها دقیقاً دولت های شوروی سابق را رها نکردند، اما شروع به اختصاص زمان و منابع بسیار کمتری به آنها کردند. این در مورد روسیه نیز صادق است، اگرچه این کشور در این پیکربندی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و به دنبال اشکال بهینه نفوذ در زمینه کاهش حوزه منافع بوده است.

بنابراین چشم انداز سیاسی در کشورهای شوروی سابق توسط فرآیندهای داخلی شکل گرفته است که منعکس کننده تعاملات بین بازیگران مختلف، فرهنگ سیاسی محلی و ساختار اجتماعی است. همچنین این واقعیت وجود دارد که نسل جدید سیاسی اکنون در سراسر کشور به قدرت می رسد. فضای پس از اتحاد جماهیر شوروی، یا برای به چالش کشیدن رهبران بلندمدت آمده است. در بیشتر موارد، به استثنای رویدادهای 2019 در مولداوی، این صرفاً محصول تکامل سیاسی خود آنهاست. این اتفاق در ارمنستان در سال 2018، در اوکراین در سال 2019 (زمانی که زلنسکی و “خادمان مردم” او در انتخابات پیروز شدند)، در قرقیزستان و بلاروس در سال 2020 اتفاق افتاد و اکنون در قزاقستان در حال انجام است.

این تغییرات ناشی از تأثیرات خارجی نیست. بازیگران خارجی باید به آنها واکنش نشان دهند، مداخله کنند یا تهدید به مداخله کنند، همانطور که در بلاروس انجام دادند، سازگار شوند و سعی کنند همه چیز را به نفع خود انجام دهند، اما نتیجه نهایی بستگی به این دارد که نظام های اجتماعی و سیاسی جدید کشور چقدر بالغ و موثر باشند و نه از برخی حامیان خارجی


ایالات متحده دست داشتن در قیام قزاقستان را رد می کند

این یک آزمایش اسید است و همه کشورها آن را قبول نمی کنند. مورد ارمنستان نشان می دهد که عواقب آن برای یک ملت می تواند وخیم باشد (و هنوز تمام نشده است)، اگرچه ایده غالب این بود که اگر برخی از مسائل آشکار را کنار بگذاریم، این کشور هویتی قوی دارد و می تواند با موفقیت منابع خود را بسیج کند. برای زنده ماندن در هنگام مواجهه با یک دشمن قدیمی. قزاقستان همچنین می تواند نمونه ای از این باشد که چگونه نمای طولانی موفقیت در واقع هسته ای عمیقاً مشکل ساز و مخدوش را پنهان می کند. و این مورد قطعا آخرین مورد نخواهد بود.

این اولین بار است که روسیه از یک نهاد کنترل کننده برای پیگیری اهداف سیاسی خود استفاده می کند. تا به حال، چنین سازه هایی صرفاً تزئینی به نظر می رسید. واضح است که نیروهای حافظ صلح CSTO مستقر در قزاقستان عمدتاً از نیروهای روسی تشکیل خواهند شد. اول از همه، یک پاسخ موثر را تضمین می کند. دوم، در حالی که قزاقستان ممکن است با حضور نیروهای روسی در خاک خود موافقت کند، نیروهای ارمنی یا مثلاً قرقیزستان کاملاً مستثنی هستند. با این حال، استفاده از علامت ائتلاف به مسکو فرصت های بیشتری می دهد و وجود این اتحادیه را بیشتر توجیه می کند. زمان نشان خواهد داد که آیا سایر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی با سناریوی قزاقستان روبرو خواهند شد یا خیر، اما یک سابقه ایجاد شده است.

با توجه به صحبت های روسیه و ایالات متحده در مورد امنیت در گوشه و کنار، این یادآوری به موقع است که مسکو می تواند تصمیمات نظامی و سیاسی سریع و غیرمتعارف اتخاذ کند تا بر تحولات در حوزه مورد علاقه خود تأثیر بگذارد. هر چه این ساخت و ساز بیشتر باشد، مسئولیت قبیله ای نیز بیشتر می شود، البته مسئولیت توسعه در کشورهایی که مشکلات آنها هنوز به پایان نرسیده است. البته مسکو به هر حال باید با تمام عواقب این مشکلات دست و پنجه نرم کند و انجام این کار به صورت فعال و از طریق ابزارهای مختلف موجود آسانتر است.

آنچه مشخص است این است که در حالی که معترضان مارک خارجی می کنند “تروریست ها” به دولت قزاقستان اجازه داد تا حمایت زیادی را از خارج از کشور جلب کند و درگیری را محکم در صحنه بین المللی قرار داد. هنوز مشخص نیست که این امر چه پیامدهایی برای فضای پس از شوروی یا جهان دارد.

اظهارات، دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این ستون فقط مربوط به نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات RT نیست.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesPragmatic slotlarıMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaNovagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma hipercasino bedava bonus